BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN SÜTE ZAM VE KALİTE AÇIKLAMASI

BAKAN PAKDEMİRLİ SÜT FİYATLARININ YÜKSELİŞİNE YEŞİL IŞIK YAKTI

 

Birlik Başkanımız Faruk ÖZEN, yönetim kurulumuz ve Genel Başkan Ahmet ERTÜRK ile birlikte 23-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da IDF Uluslararası Sütçülük Federasyonu öncülüğünde Ulusal Süt Konseyi ev sahipliğinde toplanan Dünya Süt Zirvesi ve son Ankara ziyaretleri hakkında kooperatif ortaklarımıza bir değerlendirme yaptı;

Başkan ÖZEN ’in değerlendirmesi şöyle;

“- Dünya Süt Zirvesi her yıl bir ülkede toplanan ve süt sektörüne dikkat çekmeyi amaçlayan bir organizasyondur. Bu yıl Ülkemizde gerçekleşti. 50 ülkeden 1000 civarında yabancı katılımcı geldi. Sütün insan yaşamındaki önemini vurgulayan paneller yapıldı. Bizde Balıkesir Haykoop olarak bu zirvenin açılışına katıldık. Zirve açılışında Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ bir konuşma yaptı. Ülkemizde hayvancılık ve süt üretimine dair rakamları paylaşan Bakan PAKDEMİRLİ ‘nin öne çıkan mesajları arasında “Kalite” vurgusu vardı.

KALİTELİ ÜRETEN DAHA FAZLA KAZANACAK

Bakan PAKDEMİRLİ sütün kalitesine göre sınıflandırılıp buna göre fiyatlandırma yapılacağını söyledi. Bu konuda hazırlanan taslak tebliğ kurum görüşlerine açıldı. Yine et üretiminde randımana dayalı fiyatlama için çalışmalar başladı. Amacımız kaliteni üretimi desteklemek ve ihracatta pay sahibi olmak. Çin ile ihracatın başladığını ve bu pazardan daha fazla pay almak istediklerini söyledi.

Sütün kalitesine ilk olarak yağ ve protein değerleri üzerinden sınıflama getirilecek. A,B,C olarak 3 sınıfa ayrılacak ve fiyatlama sınıfına göre yapılacak. Uygulama ilk olarak üç ilde başlayacak ve 2022 de genele yayılacak.

Zirvede görüşme yaptığımız Bakanlık yetkilileri Bakan PAKDEMİRLİ ’nin süt üreticilerinin zam beklentisine olumlu baktığını bunun için Konseyin toplanması için çağrıda bulunduğunu söylediler. Hayvancılık sektörünü hareketlendirecek bir başka gelişme ise düve alımlarına verilecek hibe ile olacak. Küçük aile işletmelerini hedef alarak yapılacak bu uygulama ile düve alan üreticilere %40 hibe verilmesi planlanıyor. Yetkililer hazineden kaynak aktarımına müteakip 2018 yılın ait buzağı desteklemelerinin Ekim ayında ödemesi yapılacağını söylediler.

Zirvede tanışılan Yeni Zelenda Ulusal tarım Elçisi Mike PETERSEN ve Müsteşar Tim BREESE Başkan Faruk ÖZEN ‘ni Ankara Yeni Zelenda Büyükelçiliğine davet ederek iki ülke arasında kooperatifçilik alanında karşılıklı tecrübe paylaşımı konusunda görüşme yapıldı.

Okunma Sayısı: 1606

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©