BUZAĞI DESTEKLERİ NE ZAMAN ÖDENECEK İŞTE CEVABI...

HAYKOOP TOPLANTISINDA ÜRETİCİ İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği’nin ( HAYKOOP ) geleneksel hale getirdiği Kasım ayı toplantısı 22 Kasım Cuma günü Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katılımıyla başladı.

Bu yılki ana teması “Yükselen Değer Kooperatifçilik” olan 21-24 Kasım tarihlerinde Antalya’da Ülke genelinden 350 Kooperatif başkan ve temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya Bakan Yardımcısı Fatih Metin yanı sıra Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ, Tarım Reformu Teşkilatlanma Daire Başkanı M.Lokman Ramazanoğlu, Et Süt Kurumu Süt Alım Daire Başkanı S.Ahmet ÖZKAN, DGRV Türkiye Temsilcisi İfakat Gürkan, KöyKoop Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Varol, Türk Alman Kooperatifleri İşbirliği Proje Lideri Peter Asmussen ve Akademisyenler katıldı.

Açış konuşmanı yapan Haykoop Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ertürk Kooperatif çatısı altında güçlerini ve gönüllerini birleştiren çiftçilerin tarımsal ve hayvansal üretimden hem kendilerini hemde toplumu doyurmaya çalıştığına dikkat çekerek kooperatifçiliğin bu anlamdaki rolüne dikkat çekti.

Hayvancılık Genel Müdürü  Zekeriyya Erdurmuş; Sorunsuz bir tarım hiç üretim yapılmayan bir tarımdır diyerek sorunların çözümü için yapılan çalışmaları anlattı. Desteklemeler ile hayvancılığa kalite getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Üreticinin ürettiği ürünleri kooperatifler üzerinden pazarlamasını amaçlıyoruz ve fiyat dalgalanmasına göre desteklemeleri belirliyoruz, düve desteği ile küçük işletmeleri 10 baş ölçeğine taşımayı ilk hedef olarak belirledik bunu daha sonra 20 başa çıkarmayı düşünüyoruz dedi.

Son olarak Kürsüye gelen Bakan yardımcısı Fatih Metin; Ülkemizde her anlamda üretim güvenliğini planlıyoruz. Sahada bir çok sorun tespit ettik. Bunun için Tarım ve Orman Şurasını düzenledik. 50 bin kişi web sayfası üzerinden fikrini söyledi, 1700 kişilik 21 ayrı komisyonda her kesim temsilcisini bir araya getirerek Şura gerçekleştirdik. Bu Şurada alınan kararları tek tek uygulamaya koyacağız. Hayvancılığa sizlerle birlikte yön vereceğiz. İthalat konusunu çok yakında kapatacağız. Gıda konusu Milli Savunma kadar önemlidir. Bu amaçla burdayım sizleri dinlemeye geldim. Diyerek soru cevap bölümüne geçti.

BUZAĞI DESTEKLERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Gelen sorular arasında 2018 yılından kalan buzağı desteklerine şöyle cevap verdi; biliyorsunuz 2018 yılında Ülkemize karşı ekonomik operasyon yapıldı. Döviz sıçradı, faizler yükseldi. Hükümetimiz buna direndi ancak sıkıntılı bir dönemden geçmemize sebep oldu. Bu yüzden bazı aksamalar oldu, buzağı destekleri bir ay içinde en geç Ocak ayında ödenecek ve bir daha böyle bir gecikme olmayacak.  

TMO KOOPERATİFLERE ARPA VERSİN... DESTEKLERDEN KESİLEN SULAMA BORÇLARI

Bakan Fatih Metin’e Balıkesir Haykoop yönetim kurulu üyesi Hüseyin Özcan ofisin üreticilere verdiği arpayı kooperatifler üzerinden vermesini talep etti. Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk Özen’de sulama birliklerinin çiftçilere sulama havzası konusunda çıkardığı sorunları aktardı. Bakan yardımcısı Fatih Metin sulama vadesini kısaltarak 8 Kasımdaki desteklerden kesilmesini doğru bulmadığını ve bunu Maliye Bakanlığına geri ödenmesi konusunda yazıla bildirdiklerini söyledi.

Bakan Yardımcısı Fatih Metin meralardan, kırsal kalkınma desteklemelerine kadar bir çok soruyu çözüme kavuşturmak üzere not alarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Okunma Sayısı: 2007

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©