HAYVANCILIK YAPAN ÇİFTÇİLER YEM ZAMLARINA ÇARE ARIYOR

26.05.2021 15:13:00

HAYKOOP BAKAN PAKDEMİRLİ İLE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI GÖRÜŞTÜ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşen Haykoop Balıkesir Başkanı Faruk ÖZEN görüşme ile ilgili detaylar hakkında basın açıklaması yaptı.

Faruk Özen Bakanla yapılan görüşmeyi şöyle değerlendirdi;

Haykoop Genel Merkezi olarak Tarım ve Orman Bakanı Sn. Pakdemirli ile sektör değerlendirme toplantısı yaptık. Kendisine öncelikle yem fiyatlarına gelen zamlardan dolayı et ve süt üreticisinin zarara düştüğünü aktardık. Süt fiyatlarının acilen revize edilmesini çiftçimizin para kazanır hale gelmesine imkân tanınmasını söyledik. Ayrıca fabrika yemini azaltacak alternatif yem bitkilerine verilen desteklerin arttırılmasını talep ettik. Uygulanmak istenen kaliteye göre fiyat politikasından yılbaşına kadar vazgeçilmesini talep ettik.

ÜRETİCİMİZİN KAZANCI ÖNCELİĞİMİZDİR

Taleplerimizi dinleyen Bakan Bekir Pakdemirli sözlerine üreticiyi her daim ön planda tuttuklarını, canlı hayvan ithalatını bitirme noktasına getirdiklerini söyleyerek söze başladı. Pandemi nedeniyle tüm dünyada bazı dengeler değişti. Elbette tüketimi de olumsuz etkiledi. Bu süreçte çiftçimizi sürekli destekledik. Destekleri arttırdık. Şu anda yem fiyatları artıyor ve süt fiyatının da artması lazım. Bakanlık olarak üreticimizin kazanması için ölçek sorununu çözmemiz lazım. Arazi toplulaştırması ve işletmelerdeki hayvan sayısını arttırma konusunda daha fazla çalışacağız. Et ve Süt Kurumu piyasada satılamayan sütü alarak süt tozu yapmaya devam edecek. TMO aracılığı ile harmanda aldığımız arpa, buğday ve mısırı piyasaya uygun fiyatla hiç kar koymadan sürmeye devam edeceğiz dedi. Bakan Pakdemirli özellikle yem bitkileri ekilişine verilen desteğin arttırılması ve tohum desteği konusunda olumlu yaklaştı.

Görüşmenin olumlu geçtiğini kaydeden Faruk Özen Bakanla konuşulan konuların takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 

Okunma Sayısı: 1089

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©