HAYKOOP yeni hizmet binası dün düzenlenen törenle hizmete açıldı.

28.08.2018 00:00:00

 

.. HAYKOOP’un kendi bütçesiyle yaptığı yeni hizmet binası düzenlenen törenle açıldı. Yıldırım Mahallesi Balaban Sokak’ta bulunan HAYKOOP’un yeni hizmet binasının açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken daha sonra ise törene katılamayan davetlilerin mesajları okundu.
         HAYKOOP Başkanı Faruk Özen açılış konuşmasına HAYKOOP bünyesindeki 159 kooperatif adına davetlileri selamlayarak başladı. Özen; “Mütevazi bütçemizle, kimseler yok olmadan bir yandan kooperatif faaliyetleri yaparak bir yandan hizmet ve projeler geliştirerek , diğer yandan da birikimler yaparak şehrimize ve birliğimize bu binayı kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Balıkesir HAYKOOP bünyesinde 17 ilçede toplam 159 kooperatif mevcuttur.” dedi.
         Çiftçilerin kooperatif kurmaları gerektiğini ve bu sayede daha güçlü olunacağını savunan Başkan Özen, “Bundan sonraki süreçte bu binamızda daha ferah bir ortamda, daha güzel projeler üreteceğimizden daha güzel çalışmalar yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Balıkesir tarımın başkenti bir şehir ve Balıkesir’e yakışır çalışmalarda bulunacağız. Kooperatifçiliğin Balıkesir’de her kırsal mahallede etkin bir şekilde devam ettirmek yönetim kurulu arkadaşlarımla birlikte benim birinci önceliğimdir. Kooperatif konusunda toplumda mutlaka bazı kötü örnekler vardır. Lütfen kötü örneklerle kooperatifçiliği genel anlamda kötülemeyelim. Çok iyi örnekler de var. Çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve köylerde kurulu bulunan kooperatiflerimiz de mevcut. Bu kooperatiflerimizin çiftçilerimize çok ciddi faydaları var. Çiftçimizin potansiyel olma hasabi ile mal alınma durumlarına toplu pazarlık imkanı sağlar. Firmalardan temin edecekleri malları el birliği ile ucuza temin ederler. Dolayısı ile çiftçilerimize biz sürekli kooperatif kurmalarını öğütlüyoruz. Tabi ki sadece çiftçiden yana değil. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar, fabrikalar, çiftçiye ham madde satan veyahut çiftçinin ürettiğini alıp işleyen fabrikalar açısından da kooperatifçilik çok önem arz etmektedir. Tek bir kurumla muhattap olarak yüzlerce kişiyle iş yapmış olur. karşısında güçlü bir muhattap vardır. Konularını yazarak çizerek kayıt altına alarak hep birlikte işi kolaylaştırırlar. Kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
         ERDURMUŞ: “BALIKESİR TARIMIN VE HAYVANCILIĞIN BAŞKENTİ”
         Balıkesir’in tarımın ve hayvancılığın başkenti olduğunu yineleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekerriya Erdurmuş, tesisi Balıkesir’e kazandıran HAYKOOP yönetim kuruluna teşekkür etti ve şöyle konuştu: “Bu tesisi Balıkesir’e kazandıran HAYKOOP Başkanı’na ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Tesisimizin bölgemize hayırlara getirmesini diliyorum. Balıkesir her zaman dediğimiz gibi tarımın başkenti. Ürettiği ürünlerle ürettiği tarımsal hasıla ile. Hedeflerimiz bitti mi, bitmedi. Bu hedefleri, bu başarıyı inşallah gelecek kuşaklara akatrma anlamında hem Bakanlığımızın sağladığı imkanlar hem de yerel yönetimlerin sağladığı imkanlarla daha çok çiftçimize hizmet edip daha çok üretim, daha çok katma değer ama bununla birlikte de ürettiğimiz ürünleri sağlıklı bir şekilde pazarlayabilmek ve dünya mutfaklarına Türk markası ile sunabilmek de elbette önemli.”
         ERTÜRK: “EDİP ABİ İLE 2 DÖNEM ÇALIŞTIK”
         22. ve 23. Dönem Aydın Milletvekili ve Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Ahmet Ertürk, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte milletvekilliği döneminde tarım konusunda sık sık çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Ertürk; “Ben Edip Abi ile parlamentoda iki dönem vekillik yaptım. Tarımın sorunlarını çözmek için çok uğraştık. Şimdi ise Belediye Başkanımız oldu. HAYKOOP Bölge Başkanımız’dan da yaptıkları çalışmaları duyuyorduk. Burada da bizzat kendisinin açıklamasıyla duymuş olduk. Süt soğutma tankları marifetiyle yerel yönetimlerimizle, yerel belediyelerimizle, ilçe belediyelerimizle, büyükşehir belediyemizin ve tarımsal örgütlerimizin güçleri ve gönüllerini birleştirerek güzel çalışmalar yapması hem kırsalda yaşayan insanlarımızın sorunlarının çözümünde, ceplerine 1 lira daha fazla para girmesinde hem de daha sağlıklı daha kaliteli sağlıklı ürünler konusunda önem arz ediyor. Aynı çalışmalarında Aydın-Denizli-İzmir-Manisa bölgelerinde yapılmasını diliyoruz” diye konuştu.
         GÜNÜK: “BALIKESİR ET VE SÜT KONUSUNDA İLK 3’DE YER ALIYOR”
         Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Koordinatör Murat Günük, hizmet binasının hayırlara vesile olmasını diledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlık olarak üretim ve desteklerle ilgili ciddi çalışmalar yapmaktayız. Özellikle Balıkesir, Türkiye’de süt ve et gibi konularda ilk 3 içerisinde yer alan bir ilimiz. Bu anlamda Bakanlık olarak üretici örgütleri olmadan üretim olmayacağını yapmış olduğumuz bütün çalışmalarda da desteklemelerin üretici örgütleri üzerinden desteklemeleri koordine etmeye çalışıyoruz. Hizmet binasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.”
         UĞUR: “10 NUMARA BİR BİNA OLMUŞ”
         Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise HAYKOOP’un 10 numara bir binaya sahip olduğunu dile getirdi: “Balıkesir’in tarımın ve hayvancılığın başkenti diyoruz. Tabi HAYKOOP’a da böyle bir bina yakışır. Gerçekten dıştan görünüşü 10 numara bir bina. Sağolsun Balıkesir’e böyle bir bina kazandırdı. Balıkesir’deki tarıma hayvancılığa hizmet edecek. Böyle bir binada da güzel hizmetler olur. Sayın Vekilimiz ile mecliste 2 dönem tarım ve hayvancılık ile ilgili uzun uzun sohbet ederdik. Bakanlığımıza tekliflerimizi tavsiyelerimizi her zaman ifade ederdik. Hem Balıkesir hemde Aydın tarım ve hayvancılıkta önemli iller. Ama Balıkesir biraz coğrafyası daha geniş, hayvan sayısı daha fazla. Tarım alanlarımız daha geniş. Dolayısı ile Ertürk ile eski bir hukukumuz var. Kendisini buarda görmekten mutlu oldum.”
         BİRLİKTE SÜT İÇTİLER
         Yapılan konuşmaların ardından protokolün katılımıyla yeni hizmet binasının açılışı gerçekleştirdi. HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, prokotole yeni hizmet binası hakkında bilgi verdi. Bu arada protokole sıcak süt ikram edildi.

 

 

Okunma Sayısı: 1003

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©