KAMUOYU DUYURUSU HAKKIMIZI MEYDANLARDA ARAYACAĞIZ…

17.08.2018

.. Süt sektöründe yaşanan krizin çiftçimize yansıyan olumsuz etkilerini yaklaşık 3 aydır çeşitli platformlarda anlatmaya gayret ediyoruz.
         
         Kasım ayının ortalarında ortaya çıkan bu kriz neticesinde sütümüzü sattığımız firmalardan paramızı zamanında alamıyoruz. Bunun yanı sıra süt firmaları sürekli fiyatı düşürme gayreti içindeler. Üretici örgütü olarak biz Ulusal Süt Konseyinin referans fiyatından daha aşağı bir fiyatı kabul ettik. Ama buda yetmedi. Bir yandan fiyatı düşürme çabaları diğer yandan kabul etmezsen sütünü almam tehditleri arasında yaşıyoruz. 
         
         Elleri nasırlı çiftimiz bunu hak etmiyor. Bizler değirmenin alt taşı olmaktan artık bıktık. Sattığımız malın değerinin düşürülmesi bizlerin gururuna dokunmaktadır. 
         
         Haykoop yönetimi olarak geride bıraktığımız 3-4 aylık sürede ikili diyaloglar ile sorunları çözmeye gayret ettik. Geçici çözümler ile sorunları bir nebze öteledik. Bakanlığımıza sürekli bilgi aktarıyoruz. Firma temsilcileri ile irtibatımızı bir an olsun kesmedik. Ülkemizin tamamını etkisi altına alan bu krize biz sürekli çözüm ortağı olmayı seçtik. 
         
         BU KADARINA YETER DİYORUZ
         
         Ancak; geldiğimiz noktada bazı firmalar tek taraflı sütün litre fiyatını 1 Lira olarak belirleyip kabul etmeyenin sütünü almayacağız demektedir. Biz artık bu kadarına yeter diyoruz. Bizimle daha fazla oynanmasın. Onlar zarar ettiklerini söylüyor da köylümüzün sütü 1 Liraya alındığında edeceği zarar ne olacak? Bizler Bakanlığımızdan müdahale alımı yaparak arz fazlasını eritmesini talep ettik. Sonucunu merakla bekliyoruz. 
         
         DAYATMAYI KABUL EDEMEYİZ
         
         Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği olarak eğer 1 Mart günü Şubat ayı faturaları ve müstahsil makbuzları 1 Liradan kesilmesi dayatılırsa Balıkesir’de süt üreten çiftçilerimiz ile hakkımızı meydanlarda arayacağız. Sabahın alaca karanlığında yatağından kalkıp sütü sağan, ahırındaki hayvanlar ile çocuğunu okutan, geçimini sağlayan masum çiftçimiz ile oyun oynayanlara gerekli cevabı meydanlarda veririz. Bizi korkutarak yıldıracağını zannedenler arkamızdaki onbinlerce gücü göreceklerdir.
         
         Saygılarımızla;
         
         Yönetim Kurulu Adına
         
         Faruk Özen
         
         Yönetim Kurulu Başkanı 

Okunma Sayısı: 567

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©