MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE TARIM BAKANINA GİTTİLER.

28.12.2018

Birlik Başkanımız Faruk Özen ve Yönetim Kurulu üyemiz Hüseyin Özcan Balıkesir Milletvekilleri ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'yi ziyaret ettiler.

Ziyaret sebebi hakkında Birlik Başkanımız Faruk Özen şu açıklamaları yaptı;

"- 10 Ekim 2018 tarihinde ilimizde faaliyet gösteren Yörsan firması konkordato ilan etti. Sonraki günlerde 2 firma daha ilan etti. Bu firmalara süt veren üreticilerimizin 2 aylık alacakları kaldı. Konkordato komiserleri bu alacakların ne zaman ne şekilde ödeneceğine dair bilgi vermiyor. Bu arada kooperatiflerimiz ve çiftçilerimiz nakit döngüsündeki tıkanıklık yüzünden yem ve diğer borçları için icralık olmaya başladıklar. Biz bu konuları milletvekillerimize anlık aktarıyoruz. Ancak zaman geçtikçe sıkıntılar artıyor. Bu sebeple Milletvekillerimiz ile görüşüp bu konuyu doğrudan Bakana aktarma kararı aldık. 27 Aralık Perşembe günü Bakandan randevu alındı. Bakana konuyu aktardık. Durumun ciddiyetini ve acil çözüm önerilerimizi söyledik. Derhal gerekli çalışmayı başlatacağını ve süt üreticisinin mağdur edilmemesi için gereğinin yapılmasını sağlayacağını söyledi. Hatta Adalet ve Ticaret Bakanları ile bizim yanımızda bir görüşme yaptı. Gelişmeleri önümüzdeki günlerde takip edeceğiz. 

KÜÇÜK ÜRETİCİYE POZİTİF AYRIMCILIK

Bakan Pakdemir'liye ayrıca ESK'nın küçük üreticinin kesmek istediği 5 baş altı danalar için gün vermeden 1 hafta içinde kesmesini talep ettik. Yine firmalar tarafından süt bırakılmaya başlanıldığını ve ESK'nın süt regülasyonuna başlamasını talep ettik. Bunlar içinde talimat verdi. 

SÜT FİYATI TALEPLE DOĞRU ORANTILIDIR...

Süt fiyatları ve yem fiyatları ile ilgili olarak Sayın Bakan, süt piyasasındaki arz talep dengesini kurmak için İhracat çalışmaları yaptıklarını bunların sonuçlandığında süt üreticisinin rahatlayacağını söyledi. Süt fiyatlarını arttırmanın bu dönem için mümkün olmadığını gördük bu yüzden 1 Ocak'tan itibaren süt desteğini 25 kuruş yaparak çiftçimizin kazancını 15 kuruş arttırdık. Yem sanayicisi ile sürekli görüştüğünü zam yapılmaması için çabaladıklarını belirten Bakan Pakdemirli bu zorlu günlerden hep birlikte çıkacağız, Ülkemiz ciddi bir ekonomik kriz ile karşılaştı ama bunuda aşacağız dedi."

Birlik Başkanımız Faruk Özen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile randevu alıp başta Balıkesir olmak üzere tüm çiftçileri ilgilendiren sorunları Bakan'a aktarma fırsatı veren ve bizzat çözüm için iradelerini ortaya koyan Millletvekilleri Av. Adil Çelik, Av. Belgin Uygur, Dr. Mustafa Canbey ve Av. P.Mutlu Aydemir'e teşekkürü borç biliyorum dedi.

Başkan Özen Ankara temaslarında ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nada gittiklerini ve KASDEP kapsamında 100x2 gibi hayvancılık projeleri uygulayan kooperatiflerin ve çiftçilerin taksitlerini 1 Ocak 2020 tarihine kadar erteleme taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

 

Okunma Sayısı: 1111

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©