KOOPERATİFLERİN KIYMETİ BİLİNMELİ

11.02.2019 17:00:00

Haykoop Başkanımız Faruk Özen Balıkesir Demokrat Gazetesi muhabiri Recep Aslandur'a son günlerdeki köy gezileri hakkında açıklamada bulundu. Başkan Özen'in açıklaması şöyle;

HAYKOOP Başkanı Faruk Özel hayvancılığın yükselmesi, köylünün daha bilinçli işler yapması için köylerde ve ilçelerde konferanslara başladı.

Konu ile ilgili olarak DEMOKRAT’a özel konuşan Başkan Faruk Özen, kooperatiflerin çiftçi için, hayvancılık yapanlar için var olduğunu söyleyerek ziyaretler hakkında şunları aktardı: “Kooperatifler çiftçiye yük olmadan ticari faaliyet ile yaşayan kurumlardır. Kooperatiflerin daha verimli çalışması, daha iyi yönetilmesi, seviyelerinin yükseltilmesi için gayret sarf ediyoruz. Bu konuda yapmış olduğumuz birçok çalışma var. Alman Kooperatifleri Konfederasyonu ile Türk-Alman Kooperatifleri iş birliği projemiz 3 yıldır devam ediyor. Ayrıca Bakanlık düzeyinde çalışmalarımız da var. Bu ulusal ve uluslararası çalışmalarımız devam edecektir. Bunun yanı sıra köylerimizi, kooperatiflerimizi ziyaret ederek onlarla bire bir yerinde görüşüyoruz. Tabanımızla bugüne kadar hep iç içe olduk ve olmaya devam ediyoruz. Bizi yönlendirecek her türlü fikir onlarda. Bu sebeple ilçe ve köylerimizde kahve toplantıları yaparak hem kooperatif başkanlarımızı hemde geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan çiftçimiz ile hemhal oluyoruz. Kooperatifler üreticiye yük olmadan çalışan, ticari işletmelerdir. Bizim en büyük farkımız budur. Son 5 günde Kepsut Serçeören ve Havran Büyükşapçı’dan sonra bugün İvrindi ilçemizde mevcut 26 kooperatif başkanımız ile belediye toplantı salonunda bir araya geldik. Başkanlarımıza kooperatifçiliğin daha ileri seviyede yapılması için kendimizi daha fazla geliştirmemiz gerektiğini, bizler köyün başına bela olan kooperatifler bırakmak yerine köylünün hacet kapısı olan kooperatifler bırakmak istediğimizi aktardık” dedi.

TİCARİ KURUM ÖZELLİĞİMİZİ ÖNE ÇIKARMALIYIZ

Kooperatiflerin ticari işletme olduğunu asla unutulmaması gerektiğini önemle belirten Başkan Özen, “Bugün yem pahalı, et ucuz, süt yerinde sayıyor diye dövünüp durmak fayda getirmez. Atköy Kooperatif başkanlığını 17 yıldır yapıyorum. Bu 17 yılda sütün, etin zirve yaptığı yemin ucuz olduğu dönemlerde birçok kooperatifin battığına, kapandığına şahit oldum. Piyasalarda iniş çıkış olabilir, ancak bizim kooperatiflerimizin yönetiminde belli bir standart olmalıdır ve kurumsal yapıya bürünmelidir. İyi yönetilen bir kooperatif piyasalardan elbette etkilenir ama asla yıkılmaz. Kötü yönetilen ise her zaman yıkılmaya namzettir” diye konuştu.

BİLGİ ALACAĞINIZ, FİKİRLEŞECEĞİNİZ TEK KURUM BİZİZ

Sürekli olarak kendilerinden fikir alınabileceğini dile getiren Başkan Özen “Başkanlarımız günlük hayatta karşılaştıkları sorunları mutlaka ilk olarak bize aktarsınlar. Bünyemizde her soruya cevap verecek eğitimli personel ve yöneticimiz var. Eğer sorunun çözümü bizde değilse, muhatabı ile görüşüp çözüm aramak yine bizim görevimizdir” bilgisini aktardı.

Bu tür eğitim ve istişare toplantılarının devam edeceğini belirten Başkan Faruk Özen tüm katılımcılara teşekkür etti. Toplantının devamında Haykoop Yönetim Kurulu üyesi Veteriner Hekim Şenol Uzan katılımcılara hayvan hastalıkları hakkında sunum yaptı. 

Okunma Sayısı: 1189

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©