HER ŞEY UCUZDA SADECE ET Mİ PAHALI?

19.02.2019 17:27:00

Bugün haber bültenlerine düşen "et tanzim satışı"ile ilgili Birlik Başkanımız Faruk Özen bir açıklamada bulundu.

Faruk Özen yaptığı açıklama da; "- Bu gün ulusal basından edindiğim bilgiye göre Bir üretici birliği ESK nın bünyesinde zaten var olan perakende satış mağazıcılığını kendi bünyelerine talep ediyor. Bu talep içeriğinde bir proje ve sektöre katkı göremedim. Tamamen taşeronluk talep ediliyor. Sürdürülebilirliği mümkün görülmeyen sebze tanzim satışından etkilenmiş ve durumdan istifade ederek kendilerine vazife çıkartmak istiyorlar. Ancak burada dikkatten kaçan bir konu var. Böyle bir proje yetiştiriciye fiyat baskısı olarak geri döner. Yetiştirici 6 aydır hayvan kesiminden zarar ediyor. Mevcut maliyetler ile kesim fiyatları 32-33 TL bandına gelmediği sürece yetiştirici mutlu olamaz.

BİRLİKLER ALIP SATAN DEĞİL, ÜRETİP SATAN OLMALI

Ben bu açıklamayı yapan başkandan ithal gelmiş yada iç piyasadan temin edilmiş hazır etleri alıp satan değil, bizzat köylüden alıp müşteriye satan projeler beklerim. O zaman takdir eder, memnun olurum. Ancak bahsi geçen bu proje tüketiciye yönelik avantaj sağlarken yetiştiriciye zarar verir, iş bıraktırır. Kimse maliyet konuşmuyor. Gerek besleme maliyeti, gerek işçilik maliyeti gerekse etin müşteriye ulaştırılmasında ki maliyetleri dikkate almadan yapılan hesaplamalar sektörü bozar. Kamu kurumu olan ESK zarar edebilir. Ama işletmeler zarar edemez. Kooperatif olarak bizde et satıyoruz. Kesilen bir dananın %20 kemik firesi, %8 KDV si, işyeri kirası, personel maliyeti gibi etkenleri ilave ettiğinizde %10 kar marjı koyduğunuzda bir taban satış fiyatı oluşuyor. Bu fiyatın altında bir satış zarar demektir. Herkesin kazancı artarken niye üreticinin ki azalsın. Bu konuda hepimiz duyarlı olmalıyız. Ülkemizde paranın maliyeti belli. Kimse banka getirisinin altında bir getiriyle ticaret yapmaz. Bu defa üretim azalır. Ayrıca Ülkemizde kooperatifler zaten bu tür mağazaları açıyor. Eğer devlet bir destek verecekse kooperatifçiliğe destek vererek hem üreticiyi, hem tüketiciyi hemde esnafı gözetmiş olacaktır. Artan maliyetler yüzünden sattığı ürüne zam yapan vatan haini olmamalıdır.

PİYASA HERKESE AÇIK

Bizler üretici temsilcileri olarak, üreticinin ürettiği ürünü tüketiciye ulaştırmak anlamında mevcut kanunlar çerçevesinde zaten yetkiliyiz. Kimse kimseyi tutmuyor. Bir market açıp üreticimizden alıp tüketiciye satmak için önümüzde hiç bir engel yok. Biz bunu Atköy Kooperatifi olarak yaptık, Tire Süt Kooperatifi gibi Ülke genelinde bazı kooperatiflerimiz de yapıyor. Sizler de yapabilirsiniz. Neden yapmıyorsunuz? Niçin bir iki mağaza açıp, üyenizin ürününü alıp, halka hizmet etmiyorsunuz. Niçin Devlet imkanlarından yararlanmak istiyorsunuz. Bizlerin piyasa gerçeklerini konuşmadan fikir beyan etmemiz yanlış olur." dedi.

Okunma Sayısı: 1339

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©