TALİHSİZ VE KASITLI BİR AÇIKLAMA

04.04.2019

Haykoop Merkez Birliğimiz son günlerde medyada süt ile ilgili çıkan haberlere karşılık açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle;

Yine mesnetsiz bir açıklama; Zaman zaman birilerinin çıkıp şunu yemeyin bunu yemeyin dediğini ve kamuoyu oluşturduğunu hep duyduk. Şimdi yine bir kişi çıkıp süt ile ilgili manipüle söylem kullanmış ve Ülke gündeminde yer almıştır.

Birçoğumuzun bildiği üzere süt, özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için son derece faydalıdır. Üstelik sadece çocuklar için de değil, hangi yaştan olursa olsun hepimizin tüketmesi gereken bir besindir.

Ana akım medyada yer alan ve halkın süte karşı bakış açısına etki etmek amaçlı olan bu açıklamalar, maalesef bazılarınca kabul görmektedir.

Bunun dışında medyada yer alan bu olumsuz söylemler yüzünden sütünü yok pahasına satan üretici de olumsuz etkilenmekte ve süt fiyatlarında talep ettikleri artışı alamamalarına sebep olabilmektedir. Böylesi bir durum ile karşılaşıldığında kişi başı süt tüketim miktarının azalması ile üretici ellerinde kalan sütleri olduğundan daha düşük bir fiyata satmak zorunda kalacak ve hiçbir şekilde kar elde edemeyeceklerdir.

Üreticinin gece gündüz çalışarak, bayram ve tatil nedir bilmeden özverili bir şekilde yapmaya çalıştığı hayvancılık mesleğine de olumsuz etki yaratan bu söylemleri dikkate almamanızı öneririz. Büyüklerimizin “Süt içmezsen büyüyemezsin.” sözlerini unutmayalım. Asitli içeceklere karşı ayakta durmaya çalışan sütü her gün en az bir bardak olacak şekilde tüketmeye özen gösterelim.

Büyük küçük demeden sağlıklı bir nesil için her gün süt içelim, içirelim…

 

Faruk ÖZEN

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri

Merkez Birliği

Yönetim Kurulu Üyesi

Okunma Sayısı: 1514

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©