HAYKOOP GENEL KURULUNDA TARIM VE HAYVANCILIK İÇİN ÖNEMLİ TALEPLER

15.04.2019

GIDA PİYASASINI DENETLEYECEK ÖZERK YAPIDA BİR KURUMA İHTİYAÇ VAR…

Balıkesir Haykoop olarak 2018 yılı olağan genel kurulumuzu 13 Nisan 2019 Cumartesi günü Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirdik. Toplantımıza; Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ve Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Kurtuluş Candan misafir olarak katıldı.

            Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği Genel Kurulunda Birlik Başkanı Faruk ÖZEN genel kurulda tarım ve hayvancılık sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

            Başkan ÖZEN; Ülkemizde tarım ürünlerini üretimden tüketime kadar ürünün elden geçtiği her safhada denetleyecek, stokçuluğun ve manipülasyonun önüne geçecek özerk bir kuruma ihtiyaç olduğunu söyledi. Piyasada özellikle gıda ürünlerinde çiftçiden markete kadar her aşamanın kayıt altına alınıp izlenebilir bir sistem kurulması gerekiyor. Tıpkı EPDK gibi bir kuruma ihtiyaç var.

ARPA FİYATLARINDA MANİPÜLASYON OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ

            Bugünlerde arpa fiyatlarında aşırı fiyat artışı oldu. Soruyoruz arpa yok diyorlar. Hammadde tüccarlarının piyasaya arpa sürmediğini söylüyorlar. Peki biz ne yapalım. Bu hammaddeye ihtiyaç var. Ofisin 1,15 TL satış fiyatı olduğu bu ürün serbest piyasada 1,5 TL ye yükseldi. Bu konuyu buradan kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum.

SEÇİMLER BİTTİ ŞİMDİ HİZMET ZAMANI

Genel kurula katılan Belediye başkanlarını temsilen bir konuşma yapan Bigadiç Belediye Başkanı İsmail AVCU kendisininde köyde oturduğunu ve çiftçilik yaptığını söyleyerek; yeni seçimlerden çıktık. Vatandaşlarımız bizlere tekrar görev verdi. Şimdi hızlıca hizmet üretme zamanıdır. Sizlerle birlikte bu şehre yapacağımız çok işler olacak. Alacağımız kararları birlikte alacağız dedi. Başkan AVCU genel kurula katılanları 3-4 Mayısta Bigadiç Et ve Süt Festivaline davet etti.

DEDELERİMİZ İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE BOYUN EĞMEMİŞ…

            Genel Kurula katılan misafirler arasında Milletvekili Adil ÇELİK yaptığı konuşmada. Balıkesir’in tarımsal potansiyeline dikkat çekerek bu topraklar bize Allahın lütfudur. Kıymetini bilmeliyiz. Biz Milletvekilleri olarak sizlerin bütün sorunları ile ilgileniyoruz. Siz bunların bazılarından haberdar değilsiniz. Çünkü fotoğraf çektirip medyaya vermiyoruz. Bazı çalışmalar sonuç alınana kadar kamuoyu ile paylaşılmaz dedi. Milletvekili Adil Çelik son bir yıl içinde yaşanan ekonomik gelişmeler ile ilgili olarak Ülkemize her türlü oyunu oynuyorlar. Şimdi de ekonomik oyuna başladılar. Bizler bunlara boyun eğmeyeceğiz. Çünkü 100 yıl önce Çanakkale’de dedelerimiz boyun eğmemiş şimdi biz boyun eğersek onların kemikleri sızlar dedi.

Divan Başkanlığını Cemil İLCAN’ın yaptığı genel kurulda Birlik Başkanımız Faruk ÖZEN genel kurula hitaben şunları söyledi;

16 İLÇEDE 144 KOOPERATİFTE 13 BİN ORTAK

 “Bizler tarımsal örgütlenmede kooperatifçilik modelini benimsemiş, özümsemiş ve bu anlamda gecesini gündüzüne katarak elinden geldiği gayreti göstererek çalışan insanlarız. Güzel bir camiayız. Balıkesir’in 16 ilçesinde, 144 tane kooperatifimiz adı altında örgütlenmiş ve bu kooperatiflerimizin de altında toplamda 13 bin ortak, aileleriyle birlikte 50 bin kişiyi bulan HAYKOOP ailesiyiz. Bu ailenin bir üyesi olmak ve bunun temsilcisi olmak bizleri fazlasıyla gururlandırıyor ve mutlu ediyor.

2018’DE EKONOMİK SALDIRILARLA BAŞ BAŞA KALDIK

Bugün burada 2018 yılını değerlendireceğiz. 2018 yılında uzun yıllar anlatacağımız, geçmişte pek benzeri olmayan ekonomik hadiselerle baş başa kaldık, hepimiz bunu yaşadık. Yılbaşıyla başlayan, ülkemize karşı yapılan bir ekonomik operasyon, döviz operasyonu haliyle bizleri de fazlasıyla sıkıntıya soktu. Döviz fiyatlarının ve banka faizlerinin artmasıyla yem fiyatlarına gelen zamlar karşısında çiftçilerimiz çok sıkıntılı günler yaşadılar. Özellikle Ağustos ayında tavan yapan dövizle beraber yem fiyatlarının da tavan yapması; artı süt fiyatlarıyla alakalı beklediğimiz gelişmeler olmaması, Pazar daralmalarının her biri olumsuz bir tablo olarak 2018 yılında karşımıza çıktı.

SÜT FİYATININ ARTMASI İÇİN ÇALIŞTIK

Bizler kurum temsilcileri olarak bu süreçte sürekli yöneticilerimizle, devletimizle, başkanlarımızla, milletvekillerimizle, bakanlarımızla bu süreçte sürekli irtibat halinde olduk. Neler yapılabilir noktasında çalışmalar yaptık. Hatırlarsanız geçen yıl 13 Mayıs tarihinde Bigadiç Et ve Süt Festivali için şehrimize gelen Tarım Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba Balıkesir’de yaptığı toplantıda destekleri 4 kuruştan 7 kuruşa çıkardığını müjde vererek söylemişti. Akşam Balıkesir bu toplantıda kendisinden bizzat artırılan desteğin yem zamları karşısında bunun hükmü kalmadığını, bunu 10 kuruşun üzerine çıkarmasını talep ederek en azından yeme gelen zamların bir miktarını devlet olarak kucaklamış olursunuz düşüncesiyle talepte bulunmuştuk. Ertesi günü bu talebimizi yerine getirerek Mayıs ayında 12 kuruşa çıkardı süt desteklerini. Eylül’den sonra da şu anki bakanımız Bekir Pakdemirli’nin kendisine hem konkordatolarla ilgili ziyaret ettiğimizde orada da söyledik. Süt pazarındaki daralma nedeniyle süt fiyatına zam yapılamayacaksa bunu devlet destekleriyle çiftçinin cebine giren parayı bir miktar artırmakta fayda var diye kendisine görüşlerimizi iletmiştik. Bu gelen talepleri de yine bakanımız değerlendirdi, önce 15 kuruş daha sonra da 2019’un ilk üç aylık döneminde 25 kuruş yapmak suretiyle çiftçiye bir miktar katkı sağladı. Tabi bu hafta içerisinde Ankara’da Ulusal Süt Konseyi de toplandı. Geçen yıl 2018’in Ocak ayında 1,40 TL ile başlayan süt fiyatı daha sonra 1,53 TL, daha sonra 1,70 TL ve 1 Mayıs itibariyle de bu yıl 2lira olarak konseyden tavsiye kararı çıktı.

ARPA FİYATLARI ÜZERİNDE SPEKÜLASYON VAR

Tabi bizleri üzen nedir? Süt zammının ilan edildiği günden bir gün önce yem fiyatlarına tekrardan zam gelmesi bizim sevincimizi kursağımızda bıraktı. Bu duyguyu hep beraber yaşıyoruz. Benim kanaatim, gördüğüm, yaptığım araştırma şudur; buradan seslenmek istiyorum. Aldığımız bilgilere göre bu defa elinde arpa olanlar, arpayı piyasaya sürmediği anlaşılıyor. Arpa fiyatları üzerinde bir manipülasyon olduğu düşüncesindeyim. 1 lira 15 kuruş ofis fiyatı olan bir ürün şu an 1,5 lirayı aştı. Tabi arpaya zam gelince de yeme zam kaçınılmaz oluyor. Yeme zam yapmak için her türlü bahane hazır zaten. Banka faizlerinin yükselmesi, arpa fiyatlarının, kepek fiyatlarının artması, döviz artması hepsi birer bahane..

ÇİFTÇİYİ SOĞUTMAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Dolayısıyla hayvancılıkta çiftçiyi soğutmamaya çalışıyoruz. Gıdayı sadece Türkiye’de değil, dünyada stratejik sektör olarak kabul ediyoruz. Enerjiyle beraber gıda sektörü dünyanın en stratejik sektörleri kabul edilir, tüm ülkeler gıdaya çok önem veriyor. Ancak çiftçimiz çeşitli sebeplerden; kısacası para kazanamadığı takdirde bir daha dönmemek üzere sektörü terk ediyor. Biz bunu istemiyoruz. Ülkemizin gıda üretimine ihtiyacı var. Elbette piyasa dengelerini de göz önünde tutmamız gerekiyor. Hep söylediğimiz bir konu var; çiftçimiz, köylümüz üretmeye devam etmeli. Mutlaka inişler, çıkışlar olacaktır, ama üretmeye devam etmeliyiz: Bir insan takım elbise, ayakkabı, pantolon almadan 1-2 yıl yaşayabilir, arabasını değiştirmeden yıllarca yaşar. Ama karnını doyurmadan bir gün dahi yaşayamaz. Dolayısıyla insanların karnını doyurma ihtiyacı hep olacaktır ve bizim ürettiklerimize talep mutlaka olacaktır. Dönem dönem inişler-çıkışlar olsa da bunları da sesimizi duyurarak, çözüm önerileri sunarak, körü körüne bağırmak, çığırmak bizim kitabımızda hiçbir zaman yazmamıştır, tavsiyelerimiz de dinleniyor, ne talep etsek cevap alıyoruz.

KONKORDATO İLAN EDEN FİRMALARDA PARAMIZ KALDI

2018’de süt fiyatlarıyla ilgili süreç bu şekilde ilerledi. Tabi 7 Ekimle beraber başlayan bir konkordato süreci yaşadık. Bizim birliğimiz bünyesinde de 16 tane kooperatifimiz konkordato ilan eden firmalardan dolayı alacakları kaldı. Bunlarla ilgili Ankara’ya gittiğimizde sayın milletvekillerimiz hem Tarım Bakanına, hem Adalet Bakanına bizleri götürdüler, sorunlarımızı bire bir anlatma imkanı verdiler. Tabi ki hukuki bir süreç ve ilk defa yaşadığımız bir süreç bu. Bu konuda da ilerleme olacağını, yakın zamanda olumlu bir gelişme olacağını umut ediyoruz. Bunun da takipçisi olduğumuzu buradan konkordatodan dolayı parası kalan kooperatiflerimize bu konuyu iletmek istiyorum.

DERNEK KURDUK PROJE DESTEKLERİNDEN YARARLANACAĞIZ
Bilindiği gibi birliğimizin ana sözleşmeden gelen en büyük görevlerinden bir tanesi de kooperatiflerin ilerlemesini, güçlenmesini sağlam bir yapıya kavuşmasını sağlamaktır. Köylerce çiftçinin hacet kapısı olan kooperatifler, çiftçinin derdiyle dertlenen kooperatifler ve kendini iyi yöneten kooperatifler olmasını istiyoruz. Bunun için kış aylarının gecelerini köy ziyaretleri ve eğitim programlarıyla geçiriyoruz. Bizler köylerimizde bir şekilde seçilerek kooperatif yönetimi ve başkanı olmuş insanlarız. Kooperatiflerimizi idari ve mali yönden mutlaka güçlü yapmalıyız. Bizler güçlü olduğumuz takdirde çiftçi de, tarım da, ülke de güçlü olacaktır. Şayet bu iş ve işlemlerin sırasında; faaliyetlerimiz sırasında neye gereksinimimiz varsa Balıkesir HAYKOOP’un hemen yanınızda olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Biz yaptığımız projelerde bazı kurumlardan destek ve hibe alamıyoruz. Ticari kuruluşlar olduğumuz için, bilançomuz olduğu için, kar ve zarar açıklayan kuruluşlar olduğumuz için özellikle GMKA’dan proje alamıyoruz: Bunu nasıl çözebiliriz diye değerlendirdik ve Balıkesir Kooperatifçiliği Güçlendirme, Dayanışma ve Yaşatma Derneği’ni kurduk. Bundan sonra sizlere dair gerek eğitim, gerek teknolojik altyapı, vizyon, misyon anlamında vereceğimiz hizmetlerde alacağımız desteklerle bu dernek üzerinden de iş ve işlemler yapacağız.”

 

Okunma Sayısı: 1280

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©