PAKDEMİRLİ'YE CEVAP; BİZ HAZIRIZ

29.05.2019 16:59:00

Bakan Pakdemirli'nin ülkemizdeki kooperatifçiliğin istenilen seviyede olmadığını söylemesine istinaden Haykoop Merkez Birliği yaptığı çalışma ile Bakana kooperatifçiliği istenilen seviyeye yükseltmek için biz hazırız diyerek hazırlanan taslak proje kendisine sunuldu. 

Proje ve ziyaret hakkında Birlik Başkanımız Faruk ÖZEN şu açıklamada bulundu;

Kooperatiflerin köylümüze yük olan değil yükünü alan kurumlar olmasını istiyoruz. Yıllardır bunun için çalışıyoruz. Bakanımız Sn. Pakdemirli'den kooperatifler hakkında üretkenlikleri ve seviyeleri istenilen yerde değil değil sözüne istinaden Kooperatifleri akredite ederek hepsinin seviyesinin tespitine, bundan sonra ise seviyesine göre kamusal görevler verilmesine, iyi yönetilen kooperatiflere ödül verilmesini içeren kapsamlı projeyi anlattık. Kooperatifleri tıpkı futbol takımlarına uygulanan sisteme tabi tutalım. İyi yönetilenler ve başarılı olanlar süper ligde, daha az başarılı olanlar sırasıyla alt liglerde devam edecekler. Her yıl yapılacak akreditasyon ile kooperatifin yeri belli olacak.  Bu Konu bakan beyin hoşuna gitti ve çalışma başlatılması için talimat verdi.

ERTÜRK; YEMCİLER BİZİ BOĞUYOR

Haykoop Genel Başkanı Ahmet ERTÜRK Bakanlık ziyaretinde et, süt, yem, destekleme gibi tüm konularda sahadaki çiftçinin durumunu aktardı. Ancak Genel Başkan ERTÜRK'ün dikkat çekici konuşması yem üzerine oldu. Süte zam geliyor yemciye gidiyor, desteklemeye zam geliyor yemciye gidiyor, çiftçimiz bu yem zamlarından bıktı usandı, yemciler çiftçiyi boğuyor diyen Genel Başkan ERTÜRK Bakandan bu konuya çare üretilmesini talep etti. Bakan Pakdemirli Bürokratlarına ve Bakan Yardımcısına bu konuda detaylı çalışma talimatı verdi. 

 

Haykoop Genel Merkez Yönetim Kurulu  olarak ziyarete Genel Başkan Ahmet ERTÜRK, yönetim kurulu üyeleri Recep PULAT ve Faruk ÖZEN yanı sıra, Denetim Kurulu üyesi A.Kadir KURUCU, DGRV Danışmanı Prof.Dr.Selahattin KUMLU, KÖY-KOOP Genel Başkanı Eray ÇİÇEK, yönetim kurulu üyesi M.Barış AYDIN katıldılar. 

Bakanlık tarafında ise Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcısı M. Hadi Tunç, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret AKTAŞ, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan ÖZLÜ ve Bakan Danışmanları yer aldı. 

Okunma Sayısı: 1312

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©