KOOPERATİFLERE % 65 HİBE DESTEĞİ

19.06.2019 13:59:00

HAYKOOP Balıkesir Bölge Birliği ile Türkiye Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Balıkesir İl Koordinatörlüğü HAYKOOP'un ev sahipliğinde ortaklaşa bir toplantı yaptı. Toplantıya HAYKOOP Balıkesir bünyesindeki kooperatiflerin başkanları ve yöneticileri ile TKDK uzmanları katıldı.

Toplantının konusu AB üyeliğine aday ülkelere verilen İPARD destekleri kapsamında kooperatiflerin faydalanacağı makine ekipman ve makine parkı desteği.

Toplantı ile ilgili HAYKOOP Başkanı Faruk ÖZEN açılış konuşmasında şunları söyledi;

"- Bu güne kadar İPARD desteği adı altında ülkemizde bir çok şirket ve kişi hibe aldı. Tesis yaptılar, yatırım yaptılar işlerini büyüttüler. Ancak bu İPARD desteklerinden kooperatifler olarak bir hibe alınması çok zordu. Bakanlık ziyaretlerimizde sürekli bu konuyu söyledik. Şimdi bizler için güzel bir destek başlığı açıldı. Bu destek başlığı kooperatifler için Makine Parkı adıyla açıldı. Köylerimizde kooperatiflerimizin ortağı olan çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla ihtiyaç duyulan pulluk, rototiller, ot biçme, silaj yapma, balya bağlama gibi bir çok makineyi kooperatif olarak alıp çiftçimizin hizmetine sunmasını amaçlıyor. Çiftçimizin tek başına alamadığı bir tarım aletini kooperatif alacak ve çiftçimize kullandıracak. Zaten kooperatifçiliğin özünde de bu var. Birlikte iş yapma duygusu. 

HİBE ORANI % 65

Alınacak zirai aletlere verilecek olan hibe oranı %65 olacak. Bu alımlarda KDV istinası olduğu için piyasa fiyatının daha altında alınabilecek. Yani makinenin piyasa fiyatı üzerinden % 70 ne hibe alınmış olacak. İşte böyle güzel bir hibe programından yararlanılması için biz koopertatif başkanlarımızı toplantıya davet ettik. TKDK uzmanlarımıza konuyu detaylı anlatmalarını rica ettik. TKDK İl Koordinatörü sn. Mehmet Zahid DÖĞDÜ'ye teşekkür ediyorum. Biz HAYKOOP olarak proje hazırlanmasında kooperatiflerimize danışmanlık ve rehberlik yapacağız. Amacımız %25 Türk Devletinin katkısı olan bu hibe miktarının yine ülkemizde kalmasını sağlamak. Proje hazırlama için alt limit 5.000 Avro, üst limit ise 500.000 Avro olarak belirlendi. Bu imkanı değerlendirmek istiyoruz. Bu para ülke dışına kaçmamalı her kooperatif kendine uygun bir yada bir kaç makine mutlaka almalı."

Toplantıda TKDK uzmanları geniş çaplı sunum ve anlatım yaptılar. Başkanlardan gelen sorulara cevap verdiler.

 

 

 

Okunma Sayısı: 1763

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©