HAYKOOP'TAN ANKARA TEMASLARI

26.12.2019

Birlik başkanımız Faruk ÖZEN, Genel Başkanımız Ahmet ERTÜRK ve Haykoop Genel Merkez Yönetim Kurulumuz Ankara’da kooperatiflerin sorunlarına çözüm üretmek için bir dizi görüşmeler yaptılar.

KONKORDATODA PARASI KALAN KOOPERATİFLERİN VERGİ BORÇLARINA ERTELEME TALEBİ

İlk olarak konkordato ilan eden firmalarda süt parası kalan ve bu sebeple vergi borçlarını ödeyemeyen kooperatiflerin bu borçlarının takibe düşmemesi ve tecil edilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığında Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Necmi KESKİNSOY ile görüşüldü. Birlik Başkanımız Faruk ÖZEN; Talebimizin yerine getirilmesi konusunda gerekenin yapılması için gayret gösterileceği inancını gördüklerini söyledi. Bu kapsamda borçlu olan kooperatiflerin 30 Aralıktan itibaren ilgili vergi dairesine tecil talep dilekçelerini vermekle süreç başlayacak.

ARPANIN KDV ORANI 8 DEN 1 E DÜŞÜRÜLSÜN

Başkan Özen; “Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Sn. KESKİNSOYDAN hayvan besleyen yetiştiricilerin aldığı arpada KDV oranının 8 olarak uygulandığı, ancak vergiye tabi şirket çiftliklerinde bu oranın 1 olarak uygulandığını, burada eşitliğin sağlanması için 29 Ocak 2016 tarihinde çıkarılan 6663 sayılı kanunun 13. Maddesine arpa ve arpa ezmesinin de eklenerek yetiştiricimizin yem maliyetinde ciddi bir indirim sağlanmış olacaktır” dedi. Bu talebimizin incelenerek tarafımıza geri dönüş yapılacağı sözünü aldık.

KASDEP BORÇLARINA İKİ YIL ERTELEME TALEP EDİLDİ

Genel Merkez Yönetim Kurulumuz daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına geçerek burada Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürü Bülent TEKBIYIKOĞLU ile KASDEP projesinden borçlu olan üreticilerin borçlarının ertelenmesini talep etti. Bu konuda da olumlu yaklaşım gösterildi. Birlik Başkanımız Faruk ÖZEN; biz talebimizi yazılı ve sözlü olarak ilettik. Genel Müdürlüğün yaklaşımı bizimle aynı görüşte, tabi Bakanımız Z. Zümrüt SELÇUK tarafından onaylandığında en az bir yıl ya da iki yıl süreyle borçlar ertelenecek.

YILIN SON GÜNÜNDE DESTEKLEME SÜRPRİZİ GELECEK

Yılın bitimine az günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı süt üreticisine Temmuz ve Ağustos aylarına ait süt desteklemelerini ödemeye hazırlanıyor. Her hangi bir aksaklık olmadığı takdirde 27 Aralıkta ödemeler 10 kuruştan ödenecek.

Okunma Sayısı: 1242

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2021

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©