PANCAR EKİLİŞİNİ ARTTIRMA GAYRETLERİ...

24.01.2020 17:40:00

GENEL MÜDÜR ALKAN; “- PANCAR EKİLİŞİNİ ARTTIRACAĞIZ”

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan Susurluk Şeker Fabrikasında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Birlik Başkanımız Faruk Özen’in de katıldığı toplantıya, Balıkesir ve Bursa İllerinden Ziraat Odaları Başkanları, Pankobirlik temsilcileri, İl ve İlçe Tarım Müdürleri ile Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney ile Bursa Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’da katıldılar.

Genel Müdür Mücahit Alkan Özelleştirme kapsamında olan Fabrikaların ekonomiye daha fazla katkı sağlaması için gayretlerini anlattı. Üreticinin pancar ekmesini teşvik edeceklerini pancar ekicisinin daha fazla kazanması için çalıştıklarını söyledi. Ayrıca ton fiyatı 235 TL olan pancar fiyatının Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan tarafından 300 TL ye çıkarıldığına ve nişasta bazlı tatlandırıcı kullanımı oranının düşürüldüğüne dikkat çekti.

Ayrıca en önemli gelişme olarak pancarda önemli kriter olan polar oranının %12 ye sabitlendiğinin müjdesini verdi.

Hayvan besleyen yetiştiriciler için fabrikalardan çıkan pancar küspesi ve melasın da kontrollü bir şekilde hem çiftçinin hem de besicilerin faydasına pazarladıklarını bunun için ileriki yıllarda küspeyi doğrudan besicilere satmaya devam edeceklerini söyledi.

Toplantı sonrasında Belediye Başkanları da söz alarak pancar ekilişinin ilçeleri açısından önemine vurgu yaptılar.

Okunma Sayısı: 1327

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©