KOOPERATİFLER ÜZERİNDEN PRİM YAPILMASI SON BULMALI

05.02.2020 18:19:00

KOOPERATİFLER ÜZERİNDEN PRİM YAPILMASI ARTIK SON BULMALI

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği 3-6 Şubat tarihlerinde Afyonkarahisar’da bölge birlik başkanları ile bir araya gelerek sorunları dinledi. Genel Başkan Ahmet ERTÜRK açılış konuşmasında kooperatiflerin kırsalda en ücra köşede Türk tarım ve hayvancılığına hizmet etme gayretiyle, gönüllerini ve emeklerini ortaya koyan kadirşinaz çiftçilerimizin bir araya gelerek kurdukları ekonomik kuruluşlardır.

Kooperatifler çiftçimizin her türlü girdi temini için hacet kapısıdır. Ayrıca ürettiği ürünleri piyasaya arz ederek pazarlama görevleri vardır. Bu görevleri esnasında yaşadıkları sorunlarını bölgelerinde ortak oldukları üst birliklerine iletiyorlar. Bugün burada bölge birlik başkanlarımızla bir aradayız. Kooperatiflerin sorunlarını bize aktaracaklar ve bizde bu sorunlara Bakanlıklarda çözüm arayacağız.

Bugüne kadar Tarım ve Orman Bakanlığında, Maliye Bakanlığında ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında bir sorunu çözüme kavuşturduk. Kooperatiflerimizin önünü açmak bizim asli görevimizdir. Biz onların önünü açacağız, onlar da çiftçimizin önünü açacaklar.

Bölge Başkanları sırayla sorunlarını anlattılar;

Balıkesir Haykoop Başkanımız Faruk ÖZEN’ de Balıkesir ile ilgili sorunları aktardı.

Toplantı ile ilgili Başkan ÖZEN şu açıklamada bulundu;

“- Tarımda farklı örgütlenme modelleri mevcut. Kooperatifçilik bunların arasında çok farklı bir model. Hem dünyada bütün ülkelerde kabul görmüş ve aktif olarak kullanılan hem de Anayasamızda hüküm bulunan bir model. Bu sebeple kooperatifçilik asında bir mantalitedir. Ruhu ve bedeni olan bir oluşumdur. Bu sebeple Balıkesir’de kooperatifleri egomanyasına almaya çalışanlara dikkat çektim. Süt toplayan kooperatifleri kendilerine bağlamaya çalışanlar sadece süt üzerinden rant devşirmeyi hesap ederken neyi mahvetmeye çalıştığını maalesef anlamayan birlikler var. Bu konuyla yıllardır uğraşıyoruz. Bu tacizi sürekli görüyoruz. “

BAKANLIK BU TACİZE BİR SON VERMELİ

“- Kooperatifler rahat bırakılmalıdır. Bir kooperatifin üst birliği aynı kanunla kurulmuş üst birliktir. Başka kanunla kurulmuş birlikler kooperatiflerin üst birliği sayılamaz. Buna geçmişte müsamaha gösterildi. Kanun ve tebliğler ile kooperatifleri başka birliklere yönlendirdiler. Bunu hızlandırmak için süt desteklerine farklı fiyat verdiler. Biz bunları kısmen engelledik. Ama hala başka birliklerin tabanında kooperatif tüzel kişilikleri var. Kooperatiflerin ve kooperatifçilerin binbir zahmetle ürettiği sütler üzerinden prim yapıyorlar. Biz buna artık dur demeliyiz. Bu konunun Bakanlıkta detaylı bir şekilde ele alınmasını talep ettim.”

Toplantı sonucunda bölgelerden gelen hayvancılıktan, tarıma, meralardan, desteklemelere çiftçilerin ve kooperatiflerin yaşadığı sorunlar Tarım ve Orman Bakanlığına sunulmak üzere rapor edildi.

Okunma Sayısı: 1435

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©