42 BİN KİŞİLİK GÜÇ BİRLİĞİ

10.09.2021 17:03:00

BALIKESİR TÜRKİYE'DE BİR İLKİ BAŞARDI; Tüm Birlikler Biraraya Gelip Şirket Kurdu...

Balıkesir Tarım Orman İl Müdürü Erkan ALKAN’ın girişimiyle Balıkesir İlinde hayvancılık alanında faaliyet gösteren birliklerin bira araya gelmesiyle Anonim Şirket kuruldu. Kurulan şirket ile başta süt tesisi olmak üzere üreticinin menfaatine tesisleşme yapılacak.

Balıkesir Tarım Orman İl Müdürlüğünde yapılan şirket tüzüğü imza töreninde konuşma yapan İl Müdürü Erkan ALKAN; - “Bu işbirliğinin Ülkemizde ilk olma özelliğine sahip olması nedeniyle mutluyum. Balıkesir’deki birlik başkanları bu oluşuma başından beri sıcak davrandılar, genel kurul kararlarını aldılar ve bugün şirket tüzüğünü imzalamak için buradayız, inşallah bu şirket aracılığı ile Balıkesir’e çok güzel hizmetler yapılacaktır” dedi. 

ŞİRKET KİMLER TARAFINDAN KURULDU YAPISI VE İŞLEYİŞİ NASIL OLACAK?

Şirket Balıkesir’de hayvancılık üzerine faaliyet gösteren Kooperatif Birlikleri, Islah amaçlı Bilrikler ve Üretici Birlikleri tarafından kuruldu. Her biri 18 pay hisseye isabet eden 3 grup hisseden oluşan kurucular kurulu toplam 36 hisse alacak ve her bir hisse ile genel kurulda bir oy hakkı olacak.

Kooperatif Birlikleri Grubunda Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) ve Tarım Kooperatifleri Birliği (TARIMKOOP) bulunuyor ve 9 ar pay hisse alacaklar.

Islah Birlikleri grubunda Balıkesir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Manda Yetiştiricileri Birliği bulunuyor ve 6 şar hisse alacaklar.

Üretici Birlikleri grubunda ise 13 ilçeye ait Süt Üretici Birlikleri bulunuyor ve Karesi-Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Bilriği 6 pay diğer ilçe birlikleri 1 er pay hisse alacaklar.

Şirketin ilk yönetim kurulu HAYKOOP, DSYB ve Karesi-Altıeylül Süt Birliği tarafından oluşturuldu. 

HEDEF BÜYÜK

Şirketin kurucu ortakları hep bir ağızdan bu şirketin Balıkesir’e büyük hizmet sağlayacağını ve güç birliği oluşturacağını belirttiler. Konu ile ilgili Birlik Başkanımız Faruk ÖZEN şunları söyledi; - “ Bu oluşum öncelikle Balıkesir’de değişik birliklerin çatısı altında örgütlenmiş toplam 42.000 kişinin tek çatı altında toplanması demek oluyor. Bu büyük bir işbirliği örneği olacak projedir. Kurulan şirket eliyle ilk hedefimiz süt sektöründe tesisleşmek. Özellikle sütün arz fazlası olduğu dönemde fazla sütü piyasadan çekmek ve süt tozu yapmak için süt tozu tesisi kurulumu için çaba göstereceğiz. Sonrasında diğer süt ürünleri imali için tesis büyüyecek. Niyetimiz halis, umarım akıbetimiz de halis olur. Bu oluşum Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip, bu yüzden Bakanlığımızdan kuracak olduğumuz tesisimize destek talep edeceğiz. Dünyada pek çok Ülkede örneği bulunan bu yapılanmaya Ülkemizde ön ayak olduğumuz için mutluyuz.”

 

Okunma Sayısı: 1432

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©