KOOPERATİFÇİLİK GÜNLÜK HESAPLARA FEDA EDİLEMEZ…

03.12.2021 17:55:00

HAYKOOP yılsonu istişare ve değerlendirme toplantısının ikinci gününde HAYKOOP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Haykoop Başkanı Faruk ÖZEN 1163 sayılı kooperatifler kanununda yapılan son değişiklikler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

1969 yılında yürürlüğe giren bu kanunda yıllar itibarıyla günün şartlarına göre bazı değişiklikler yapıldığını ve son olarak 26 Ekim’de yayımlanan 7339 sayılı yasa gereği de birtakım değişiklikler geldiğini anlatan Faruk ÖZEN kısaca şunları söyledi;

- “Kooperatifler kanununda yapılan değişiklikler son 10 yıl boyunca yapılan çalışmaların bir ürünüdür. Her ne kadar bazılarını rahatsız etse de Ülkemizde kooperatiflerin gelişmesine, daha iyi yönetilmesine, ülke ekonomisine katkı sağlamasına ve ortaklarına daha fazla hizmet üretmesine imkân verilmesi amacıyla bir hükümet programı olarak bazı değişikliklere gidilmiştir.

Kooperatif yöneticilerinin eğitimi, denetimi, kooperatif bilgi sistemi, üst örgüt disiplini, elektronik genel kurul gibi birçok değişiklik ile kooperatifçilik ileriki yıllarda yeni bir vizyon kazanmıştır.

Ancak kanunda yapılan değişikliğin diğer maddelerini hiçe sayıp bir maddesi günlük hesaplarına ters düşenlerin sağa sola koşuşturup dert yanmalarına ve üst örgütlenmeye getirilen yürürlülük maddesinden dahi medet umulmasına anlam veremedik. Üst birlik örgütlenmesini er ya da geç yapacak olan kooperatiflerin tüzel kişi temsilcilerinin kararlarına biz saygı duyuyoruz. Herkes duymalı. Tek bir örnek verecek olursak her yıl noterlere defter onayı adı altında binlerce lira ödeyen kooperatiflerimiz üst birliği ortağı olduklarında sadece ve en fazla 60 TL ödeyeceklerdir.

Yeni kanunla gelecek olan yönetmelikler hakkında DGRV Uzmanı Gürkan İLTUŞ tarafından da katılımcılara bilgi verildi.

Daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı Teşkilatlanma Daire Başkanı Fatih Kara’da hem değişiklikler hakkında hem de madde ihlallerinde uygulanacak cezalar hakkında bilgi verdi.

Programın devamında Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu üyesi ve Haykoop Genel Başkan Yardımcısı Recep PULAT süt piyasası hakkında, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Hayvancılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanları tarafından katılımcılara Bakanlık çalışmaları hakkında sunumlar yapıldı.

Okunma Sayısı: 1016

S.S. BALIKESİR BÖLGESİ HAYVANCILIK KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ © 2022

Yıldırım Mah. Balakan Sokak No:12/A Tel1: (266) 239 10 81 GSM. (533) 426 06 30 Faks (266) 239 10 21

Geliştirici ©