YEM ZAMLARI KAZANCIMIZI SIFIRLIYOR
22 Nisan 2020

Balıkesir Hayvancılık Kooperatifleri  (HAYKOOP) Başkanı Faruk ÖZEN hayvancılık yapan üreticilerin kazandığı paranın yeme gelen zamlarla sıfırlandığını söyleyerek bir açıklama yaptı.

Başkan ÖZEN, son 40 gün içinde yem fiyatlarına % 18-20 arasında zam geldiğini en az 1,3 olarak kabul edilen süt-yem paritesinin 1,1 e düştüğünü böylece hayvancılık yapan kesimin kazancında erime olduğunu belirtti.

Haykoop Başkanı Faruk ÖZEN meseleyi HAYKOOP Genel Merkezi olarak değerlendirip Ülke genelinde ortaya çıkan bu olumsuz tablo için tüm bölgelerde ortak basın açıklamaları yaptıklarını söyledi.

Haykoop Başkanı Faruk ÖZEN’in basın açıklaması şöyle;

Ülkemiz dünya genelinde hayatı olumsuz etkileyen Covid-19 salgını ile tüm gücüyle mücadele ediyor.

            Bu kapsamda hükümet tarafından alınan tedbirler, vatandaşımızın duyarlılığı ile bu dönemi geçirip normalleşmek tüm kesimlerin ortak dileğidir.

            Salgın sürecinin başlaması ile ekonomik dengelerde değişim olduğu her sektörü olumsuz etkilediği bu dönemde, hayvancılık sektöründe yem fiyatlarının aniden artış göstermesi yetiştiricileri zor durumda bırakmıştır.

ÇİFTÇİ ÜRETMEZSE TOPLUM AÇ KALIR!

            Tüm sektörler arasında en meşakkatli iş olan hayvancılıkta et ve süt geliri ile geçimini sağlayan yetiştiricilerin elde ettiği kazanç yem zamları ile minimize olmuş hatta sıfırlanmıştır. Bu şartlarda üretimini devam ettirmek sürekli zarar ederek çalışmak sektörden çıkışlara ve işsizliğe sebep oluşturacaktır. Ayrıca Covid-19 salgının ortaya çıkardığı bir gerçek her ülkenin gıda da kendi kendine yeterliliğinin önemidir. Ülkeler bundan sonra tarım ve hayvancılık politikalarını bu gerçeğe göre planlayacaklardır. Gıda sektörü en stratejik sektör olma özelliğini her kesime hissettirmiştir.

            Yem fiyatlarına son iki ay içinde ortalama % 18- 20 zam gelmiştir. Çiftçinin süt üretimi ve hayvan yetiştiriciliğinden elde ettiği kazancı yem zamlarına gitmiştir.

            Bu kapsamda üretici ve yetiştiricilerimizin hayatlarını idame ettirmelerine imkân sağlayacak tedbirler acilen uygulanmalıdır.

Bu kapsamda; Süt fiyatları revize edilmelidir. Süt ve besi teşvik primleri revize edilmelidir. TMO yem firmalarına ithal hammadde temini konusunda devreye girmelidir. Bu tedbirlerin acilen alınması ve çiftçimize sürdürülebilir ortam oluşturulması için başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere Ulusal Süt Konseyini, Ulusal Kırmızı Et Konseyini bu menfi duruma müdahale etmeye davet ediyoruz.

Okunma Sayısı: 1354