Baş Yazı

Faruk ÖZEN

S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

ARŞİV VE BUGÜN

Merhabalar;

20. sayımızla sizlerle birlikteyiz. Daha evvel de belirtmiştim, zor olanı yapıyor ve ısrarla bu yazılı yayın organımızı çıkarmaya gayret ediyoruz. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar belki daha etkili oluyor ve daha fazla kitleye ulaşıyor ama yazılı basının asırlar boyu yeri ayrı olmuştur. Bu sebeple dergimizi çıkarmaya devam edeceğiz.

2002 yılında yaşadığım köyde kooperatif başkanı seçilerek kooperatifçilik serüvenime başladım. 2009 yılında yönetimine seçilerek ve 2013 te başkanlık görevine başlayarak kooperatiflerin üst birliği olan Haykoop camiasına girdim. 2017 yılından itibaren de Merkez Birliği yönetimde görev yapıyorum.

Üstlendiğim bu görevlerden dolayı gerek Balıkesir ölçeğinde gerekse Ülkemiz ölçeğinde temsil ettiğimiz üreticilerin var olan sorunlarını dile getirip onlara ilgili Bakanlık ve kurumlardan çözüm talep ediyoruz.

Bu konuda bilgisayarımda bir klasör var. Tüm sorun, talep ve çözüm önerilerim 2002 yılından beri   bu klasörde arşivleniyor. Bazen açıp bakıyorum. Manzara şu;

2008 yılında ne yazmışsak bugün de aynısını yazıyoruz. Geriye dönük talepler ve sorunlarla bugünküler o kadar çakışıyor ki sadece rakamlar değişik, konunun özü aynı.

Bunun sebebi çok açık. Bizler ve hükümetler hep günlük sorunlara çözüm aramışız. O gün için sorunu bir şekilde çözmüşüz. Ancak o sorunun köküne inip onu bir daha ortaya çıkmamak üzere yok edememişiz. Bu sebeple kısır bir döngü içinde dejavu yaşıyoruz.

Çünkü uzun soluklu politika üretemiyoruz. Tarım ve Hayvancılıkla ilgili geliştirilen çözümler hep kısa vadeli. Milli Tarım Politikası olarak 5-10-20 yıllık bir planlamamız yok. Bu yıl ne para ederse gelecek yıl çöpe dökülüyor. Bir bakıyorsunuz doktorlar, avukatlar, sanatçılar hayvancılığa giriyor, bir bakıyorsunuz çıkıyor. Bir dönem et ve süt bulmakta zorlanan firmalar bir dönem süt bırakıyor. Arz ve talep dengesini ancak uzun vadeli politikalar ile sağlayabiliriz.

Aksi halde bizim arşivde biriken dosyaların tekrarını yaşamaya devam ederiz.

Saygılarımla…


;